Viurcburgo universiteto (Vokietija) mokslininkai tikisi, kad radijo ryšio identifikacijos (RFID) mikroschemos, pritvirtintos prie bičių, padės atskleisti jų epidemijos priežastis.
Pasak britų dienraščio „Daily Mail“, Viurcburgo universiteto profesorius Juergenas Tautzas su kolegomis tiria daugiau nei 150 tūkstančių bičių sveikatos pokyčius tikėdamasis perprasti mįslingo jų nykimo paslaptį. Tam jie pasitelkė miniatiūrines RFID mikroschemas: vos 2 miligramus sveriantys lustai priklijuojami prie ką tik išsiritusių bičių nugarėlių. Kadangi suaugusi bitė sveria 70 mg ir gali pakelti savo pačios svorio „krovinį“, RFID lustai jų gyvenimo pernelyg neapsunkina.
„Daily Mail“ nuotr.
Priklijavus lustą kiekviena bitė gauna savo serijinį numerį, ir prie avilio angos įrengtas RFID skaitytuvas registruoja, kada ji išskrenda ir parskrenda.
Šie duomenys mokslininkams padeda nustatyti bičių sveikatos būklę – kaip greitai po gimimo jos pradeda darbuotis už avilio ribų, kiek kartų per dieną išskrenda, ir kiek trunka jų kelionės.
Mokslininkai taip pat tikisi išsiaiškinti, kodėl kai kurios bitės gyvena tik 4 savaites, o kitos – iki 10 mėnesių. Jie taip pat bando išmokyti bites „užuosti“ sprogmenų kvapą, skatindami jas cukraus tirpalo „premija“, kuri ilgainiui susiejama su specifiniu kvapu.
Viurcburgo universiteto tyrėjai planuoja RFID lustus pritvirtinti prie beveik 150 tūkstančių bičių. Vienas toks lustas kainuoja apie 6 litus.