Prieš keturiasdešimt aštuonerius metus Hughes tyrimų laboratorijoje, esančioje Kalifornijoje, Theodore Maiman pademonstravo įrenginį, kuris pakeitė mūsų gyvenimus – 1960 gegužės 16 dieną jis pademonstravo pirmąjį veikiantį lazerį.
„Lazeris“ – angliškos frazės Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Šviesos stiprinimas indukuotuoju spinduliavimu) trumpinys. Pats įrenginys yra ypatingas tuo, kad skleidžia koherentišką (vienodo dažnio, fazės ir poliarizacijos) šviesą.
Be akivaizdžių koherentiškos šviesos šaltinio teikiamų privalumų optinėje fizikoje, lazeriai yra plačiai taikomi ir kitose srityse – jais gydoma trumparegystė, virinama, žymimi taikiniai bomboms, lazeriai padeda kurti hologramas ir, žinoma, be jų CD, DVD, „Blu-Ray“ ir kitos optinės laikmenos būtų bevertės, ant produktų nebūtų brūkšninių kodų, o apie lazerinius spausdintuvus būtų galima išvis pamiršti.
Išties, lazeris – nuostabus išradimas, smarkiai pakeitęs mūsų gyvenimus. O jei dar prisimintume, kad Lietuviškos lazerinės technologijos laikomos pažangiomis ir inovatyviomis ir yra vertinamos užsienio technologijų milžinų, tai širdį užlieja ir pasididžiavimas kad mes, lietuviai, gal ir neakivaizdžiai, bet ženkliai prisidedame prie šios įstabios technologijos vystymo.