Tarptautinė informacinių technologijų kompanija IBM įsteigė Branduolinės energetikos konsultacinę tarybą (angl. - Nuclear Power Advisory Council), sudarytą iš branduolinės energijos pramonės vadovų, IT specialistų ir mokslininkų iš įvairių šalių. Taip siekiama efektyviau spręsti visam pasauliui aktualias problemas – spartinti technologinę elektrinių pažangą, šalinti kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą bei mažinti įvairius rizikos faktorius.
Pristačiusi savo veiklos 2008 metais prioritetus, taryba pabrėžė, kad atominių jėgainių ir jų tiekėjų veikla privalo būti skaidresnė. Pasak tarybos atstovų, tai būtina sąlyga siekiant išsaugoti sveikesnę aplinką žmonėms ir pačiam verslui.
„Šiandien visame pasaulyje yra daugiau nei 30 šalių, gaminančių elektros energiją branduoliniais reaktoriais, tarp jų ir Lietuva. Naujų elektrinių statyba ir sėkminga jau esančių eksploatacija reikalauja modernių rizikos valdymo ir IT sprendimų“, – teigia „IBM Lietuva“ vadovas Rimantas Vaitkus. Pasak jo, branduolinei energetikai ateityje prognozuojami rimti iššūkiai, todėl tokia IBM iniciatyva nėra atsitiktinė.
Pirmojo Branduolinės energetikos konsultacinės tarybos forumo, gruodžio pradžioje vykusio Prancūzijoje, metu atskleistos nepalankios prognozės branduolinės energetikos verslui. Specialistų teigimu, tik statant naujas elektrines, bet nesistengiant gerinti šio verslo sektoriaus įvaizdžio, greitai jis bus apribotas galybe įstatyminių ir finansinių barjerų.
Dar kritiškiau kalbėta apie žmogiškuosius išteklius. 25 proc. viso pasaulio atominės energetikos darbuotojų išeis į pensiją per penkerius ateinančius metus. Pabrėžiama, kad jaunoji karta anaiptol nesižavi galimybėmis savo ateitį sieti su darbu branduolinėse jėgainėse.
Branduolinės energetikos konsultacinė taryba pabrėžė, kad technologiniai sprendimai ateityje turėtų būti kuriami labiau atsižvelgiant į verslo praktiką, konkrečius modelius bei apribojimus taršai. Be to, kaip teigia ekspertai, branduolinėms jėgainėms norint išlikti svarbia pasaulio energetinės rinkos dalimi, būtina užkirsti kelią augančiam energijos vartojimui, paprastinti sudėtingą tiekimo sistemą ir gerinti visuomenės nuomonę.
Taryba taip pat konstatavo, kad atominės energetikos subjektai turi bendradarbiauti su visa supančia aplinka – nuo konkurentų ar valstybinių struktūrų iki paprasto žmogaus.